Udostępnij:

DMR jest otwartym standardem komunikacyjnym opracowanym przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych. Technologia DMR w ostatnim czasie stała się dość popularna wśród entuzjastów amatorskich łączności radiowych.

Jak działa DMR

DMR to technologia cyfrowa, w porównaniu z analogową modulacją FM, DMR pozwala na dużo lepszą jakość rozmowy przy niższych poziomach sygnału. Korzystając jednocześnie z analogowego radia i radia DMR zauważymy, że kiedy modulacja w radiu FM będzie bardziej przypominać biały szum niż ludzką mowę, wówczas w technologii DMR, nie będzie żadnych ubytków w jakości połączenia.

TDMA

DMR wykorzystuje wielodostęp z podziałem czasowym TDMA (Time Division Multiple Access). Pozwala to na prowadzenie dwóch niezależnych łączności, na tej samej częstotliwości. Mówiąc prościej, kiedy nadajemy naszym radiotelefonem DMR, radio nie nadaje ciągłego sygnału, a robi to z przerwami. W czasie których, ktoś inny, na tej samej częstotliwości, może nadawać. Te dwa momenty, w których na przemian nadajemy, nazywamy „szczelinami czasowymi”.

Oszczędność energii

Oszczędność częstotliwości, to nie jedyna zaleta TDMA i samego DMR. Jako, że przy nadawaniu tylko przez połowę czasu, moc wychodzi z naszego radia, to oszczędzamy również energię w baterii. W efekcie nasze radio podziała nieco dużej niż analogowe, gdzie transmisja nie jest dzielona na szczeliny czasowe.

Co potrafi DMR

W niektórych radiotelefonach DMR jesteśmy w stanie dokonać takiej konfiguracji, aby informacja o naszym położeniu trafiała do sieci APRS. Oczywiście, aby móc wysyłać pozycję na żywo radio musi posiadać wbudowany moduł GPS, ale możemy też wysłać pojedynczą ramkę, ręcznie wpisując współrzędne. Nie ma również większego problemu z wysyłaniem wiadomości w sieci APRS, jak również odbierania tych do nas adresowanych. Radia DMR pozwalają także na przesyłanie wiadomości tekstowych między użytkownikami. Jednak krótkofalowcy mają w zwyczaju wszystko udoskonalać i modyfikować, nie inaczej jest w tym przypadku. Istnieje bowiem cała masa usług, z których możemy korzystać wykorzystując wiadomości tekstowe. Przykładowo wysyłając wiadomość o treści „wx krakow” na numer id: 262993, w odpowiedzi dostaniemy informacje o warunkach pogodowych w Krakowie.

HotSpot czyli przemiennik w kieszeni

Sieciowa natura amatorskich systemów DMR pozwala, nie tylko na korzystanie z przemienników, jako punktów dostępowych do globalnej, cyfrowej, krótkofalarskiej sieci radiokomunikacyjnej. Do tego celu możemy wykorzystać urządzenia zwane HotSpotami, które połączone z Internetem staja się bramą do świata DMR. Świata, w którym nie obowiązują granice państwowe, ani nawet te wynikające z propagacji.

Subiektywne wrażenia

TYT MD390

Jeśli chodzi o DMR to posiadam radio TYT MD-390. Jest to moje drugie cyfrowe radio. Jakiś czas temu byłem też posiadaczem Radioddity GD-77, które nieopatrznie zgubiłem. Nie będę się tutaj skupiał na konkretnych zaletach obu modeli (na to przyjdzie czas w osobnym tekście), a na ogólnym odczuciu z użytkowania krótkofalarskich cyfrowych systemów łączności. DMR to dość potężne narzędzie do komunikacji, jednak z całą pewnością nie do wieczornego kręcenia gałą w poszukiwaniu ciekawych stacji. Cały świat jest bowiem w zasięgu ręki od momentu uruchomienia radiotelefonu. Jednak łączność ze stacją,z drugiego końca Polski nie jest nawet w ułamku, tak satysfakcjonująca, jak klasyczna FM-omwa. Cyfrowa łączność działająca znakomicie na zawołanie, nie może się bowiem imać radości jaką daje wyłuskiwanie głosu dalekiego korespondenta z otaczających go morza szumów i QRM-ów. Powyższe stwierdzenie wydaje się iść w parze z faktem, iż mimo zasięgu całego kraju, grupa 260 (polska grupa rozmowna, sprzężona z pierwszym slotem niemal każdego przemiennika DMR) potrafi niekiedy godzinami być niema. W moim przypadku radio DMR, po pierwszych paru tygodniach fascynacji możliwościami dalekosiężnej łączności przez de facto Internet, stało się bardziej elementem ekspozycji cieszącym oko, niż urządzeniem, z którego korzystałbym na co dzień. Jako, że moje radio ma wbudowany moduł GPS, a ja sam jestem fanem APRS-u (i ubolewam nad faktem jego skromnego wykorzystywania przez kolegów krótkofalowców) często zabieram radio, gdy wychodzę z domu, tak abym był widoczny na mapie aprs.fi. Koniec końców uważam, że warto zainwestować w radio DMR, jednak nie jako jeden z głównych elementów naszych hamshacków, a dodatek który od czasu do czasu można wykorzystać do pogawędek czy właśnie wysyłania pozycji do APRS.

Łukasz SP9IDA


3 komentarze

SP9TW · 3 stycznia 2020 o 21:18

Cześć Łukasz!
Fajne wpisy! A według Ciebie, gdybyś miał ponownie wybierać, to kupiłbyś GD czy TyT
Pozdrawiam
Tomek, SP9TW, 73!

    SP9IDA · 4 stycznia 2020 o 01:27

    Cześć Tomek! 😉
    Gdybym miał wybierać kupiłbym raczej TYT-a, chociaż i GD77 kusi obsługą dwóch pasm. Jeśli chce się używać radia wyłącznie do DMR to właściwie 70cm jest całkowicie wystarczające. Warto również zwrócić uwagę, że po wgraniu do TYT-a alternatywnego oprogramowania zyskujemy kilka całkiem przydatnych funkcji.
    Na koniec należy pamiętać, że DMR to nie jedyna dostępna opcja. Warto również zastanowić się nad Fusion lub D-Star.
    73!

SQ9LM · 8 stycznia 2020 o 23:17

a to ja dodam od siebie że po za tym że GD77 jest dwupasmowa to jeszcze dzięki koledze z USA dostała drugie życie ….. można z niego zrobić przenośny HotSpot DMR

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 + trzy =