Udostępnij:

HamNet (High-speed Amateur radio Multimedia NETwork) jest to radioamatorska sieć komputerowa, bazująca przede wszystkim na wykorzystaniu łącza radiowego w paśmie amatorskim oraz protokole TCP/IP. W ostatnim czasie pojawiła się inicjatywa, aby takową sieć uruchomić w Krakowie oraz okolicznych miejscowościach. Na dzień dzisiejszy, chęć udziału w tym przedsięwzięciu wyraziło ponad 20 osób, a chętnych z każdym dniem przybywa. Obecnie krakowscy amatorzy skupiają się przede wszystkim na kompletowaniu sprzętu oraz przygotowywaniu go do pracy w sieci, tak aby wraz z nadejściem wiosny móc założyć niezbędne urządzenia na dachy.

Przeprowadzone zostały również pierwsze testy funkcjonowania takiej sieci. Poza tworzeniem „biurkowej” infrastruktury, gdzie routery znajdują się na jednym blacie, komunikując się ze sobą, udało się wykonać łączność tekstową. W testach brał udział serwer Apache, zainstalowany na jednym z komputerów i prosty skrypt do korespondowania przez www autorstwa Pawła SQ9ATK. Łączności, tej co prawda, nie można zaliczyć do DXowej, gdyż odległość między korespondentami wynosiła niewiele ponad 15 metrów, natomiast na pewno jest to pewien krok naprzód oraz swego rodzaju przykład zastosowania takiej sieci.

Oczywiście sieć tego typu, może być wykorzystana na wiele różnych sposobów, takich jak:

  • Tworzenie stron www dostępnych wyłącznie w sieci HamNet
  • Transmisje głosowe VoIP
  • Zdalny dostęp do odbiorników SDR
  • Zdalne sterowanie przemiennikami
  • Budowa sieci DMR czy D-star korzystającej jedynie z rozwiązań typowo krótkofalarskich (nie przez internet)

Jest to oczywiście jedynie kilka przykładów, nieoddających możliwości HamNetu, które de facto ogranicza tylko wyobraźnia użytkowników.

Osoby zainteresowane dołączeniem do inicjatywy Krakowskiej sieci HamNet zapraszam na Facebookową grupę „HamNet Kraków

Łukasz SP9IDA


1 komentarz

Czym właściwie jest krótkofalarstwo? - Radio amatorskie · 29 stycznia 2019 o 02:37

[…] nie wiedziałem zbyt wiele o sieciach komputerowych. Dzisiaj wraz z innymi amatorami, budujemy radioamatorską sieć komputerową w Krakowie. Zapewne, gdyby nie moje radiowe hobby, nie dowiedziałbym się o wielu aspektach z tym […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

13 − osiem =