Udostępnij:

Być może niektórzy z czytelników zauważali, że menu portalu wzbogaciło się o pozycję „Testowy WebSDR Kraków 2m”. Prowadzi ona do internetowego odbiornika na psamo 2m. Jest to wynik moich eksperymentów z oprogramowaniem OpenWebRX.


OpenWebRx jest to otwarte oprogramowanie pozwalające na uruchomienie własnego WebSDRa. Uruchomienie własnego internetowego odbiornika, z całą pewnością, nie należy do najtrudniejszych czynności.

Czego potrzebujemy?

Przede wszystkim, będziemy potrzebowali odbiornika oraz anteny. OpenWebRX będzie współpracował z całą masą odbiorników SDR. Ja wykorzystałem RTL-SDR V3 i na jego przykładzie omówię instalację i konfiguracje oprogramowania.

Kolejnym elementem układanki jest komputer. Może to być praktycznie dowolny komputer z systemem linux. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy wykorzystali Raspberry Pi, czy inny mikro komputer, rzecz jasna – zwykły desktop również się nada.

Jeśli będziemy chcieli, podzielić się naszym odbiornikiem ze światem, będziemy również, co oczywiste, potrzebowali dostępu do internetu oraz publicznego i najlepiej statycznego adresu IP.

Instalacja

Linux, domyślnie korzysta ze sterowników pozwalających na użytkowanie naszego RTL-SDRa, jako odbiornika telewizyjnego. Nie chcemy korzystać z tych sterowników, wobec tego musimy zadbać o to, aby nie były one ładowane. Aby to zrobić uruchamiamy terminal i postępujemy następująco:

cd /etc/modprobe.d
sudo nano blacklist-rtl.conf

W nowo utworzonym pliku wpisujemy blacklist dvb_usb_rtl28xxu po czym zapisujemy plik kombinacją ctrl+o , a następnie zatwierdzamy wciskając enter. Po czym zamykamy edytor tekstowy używając ctrl+x

Instalacja potrzebnych komponentów jest dość prosta, sprowadza się bowiem do wpisania kilku komend w linuxowym terminalu.

Na początek stworzymy katalog „src” w którym umieścimy potrzebne komponenty

cd ~/
mkdir src

Przechodzimy do utworzonego katalogu wpisując:

cd src

Teraz przechodzimy do instalacji rtl-sdr :

git clone git://git.osmocom.org/rtl-sdr.git
cd rtl-sdr
mkdir build
cd build
cmake ../ -DINSTALL_UDEV_RULES=ON
make
sudo make install
sudo ldconfig

OpenWebRX do funkcjonowania potrzebuje biblioteki csdr

Wracamy do katalogu „src”:

cd ~/
cd src

Pobieramy wspomnianą bibliotekę:

git clone https://github.com/simonyiszk/csdr.git
cd csdr
sudo ./recomp

Na koniec pobieramy samego OpenWebRXa:

cd ~/
cd src
git clone https://github.com/simonyiszk/openwebrx.git
cd openwebrx

Potrzebne oprogramowanie zostało zainstalowane, pozostaje teraz jedynie skonfigurować oprogramowanie do naszych potrzeb. Na tym etapie, możemy sprawdzić czy wszystko się udało uruchamiając WebSDRa na domyślnych ustawieniach.

cd ~/
cd src
cd openwebrx
./openwebrx.py

Następnie uruchamiamy przeglądarkę internetową i pole adresu wpisujemy localhost:8073
Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem powinniśmy zboczyć działający interface odbiornika

OpenWebRX Interface

Konfiguracja

Przechodzimy do konfiguracji OpenWebRXa. Plik, o który nam chodzi to „config_webrx.py„. Do edycji pliku użyjemy prostego edytora Nano, choć możemy użyć dowolnego innego np. geany.

cd ~/
cd src
cd openwebrx
sudo nano config_webrx.py

Server settings

web_port=8073 < Tutaj,wedle uznania, wpisujemy port, możemy zmienić na 8080 wówczas nie będzie potrzeby wpisywania na końcu adresu w przeglądarce :8073

server_hostname=„localhost” < tutaj musimy wpisać nasz publiczny adres ip bądź domenę

max_clients=20 < parametr określający maksymalną liczbę jednocześnie podłączonych użytkowników (ustawiamy wedle naszych możliwości sprzętowych)

Web GUI configuration

Tutaj, powinno być wszystko jasne, w razie konieczności korzystamy z Google translatora 😉

receiver_name=”[Callsign]”
receiver_location=”Budapest, Hungary”
receiver_qra=”JN97ML”
receiver_asl=200
receiver_ant=”Longwire”
receiver_device=”RTL-SDR”
receiver_admin=”example@example.com”
receiver_gps=(47.000000,19.000000)
photo_height=350
photo_title=”Panorama of Budapest from Schönherz Zoltán Dormitory”
photo_desc=”””
You can add your own background photo and receiver information.
Receiver is operated by: %[RX_ADMIN]
Device: %[RX_DEVICE]
Antenna: %[RX_ANT]
Website: http://localhost
„””

Sdr.hu listing

Jeżeli chcemy, aby nasz WebSDR był widoczny na stronie sdr.hu, musimy się zarejestrować i wkleić w plik konfiguracyjny, otrzymany na adres e-mail klucz, oraz zmienić parametr „sdrhu_public_listing” z False na True

sdrhu_key = „Tutaj wklejamy nasz klucz który otrzymamy po rejestracji na sdr.hu
sdrhu_public_listing = False True

DSP/RX settings

samp_rate = 2400000 < Tutaj podajemy jak szeroko ma pracować nasz odbiornik

center_freq = 144250000 < Częstotliwość na jakiej chcemy by nasz odbiornik pracował

rf_gain = 5 < Jeśli korzystamy z urządzenia typu rtl-sdr, możemy ustawić na „0” wówczas będzie pracować w trybie automatycznym, w innym przypadku podajemy wzmocnienie w db

ppm = 0 < tutaj możemy skorygować nasz odbiornik tak aby wybrana częstotliwość pokrywała się z faktycznie odbieraną

Kiedy już wszystko skonfigurowaliśmy, zapisujemy plik wciskając ctrl+o następnie zatwierdzamy enterem i opuszczamy edytor kombinacją ctrl+c

Internet

Jeśli chcemy, aby nasz odbiornik był dostępny za pośrednictwem internetu, musimy zadbać o kilka rzeczy. Przede wszystkim, musimy posiadać publiczny i najlepiej statyczny adres IP. O tym, czy nasz adres jest publiczny i statyczny decyduje nasz dostawca internetu. Jeśli nie posiadamy publicznego adresu IP nie wiele możemy zrobić. Jeśli nasz adres jest publiczny, czyli dynamiczny (zmieniający się co jakiś czas) możemy skorzystać np z https://www.noip.com

Serwis ten przypisuje nasz aktualny adres IP do domeny, która już się nie zmienia. Oczywiście musimy przesyłać co jakiś czas nasz aktualny adres tak, aby noip.com miał do czego przypisywać domenę. Stosowny „automat” aktualizujący, możemy uruchomić na tym samym urządzeniu, na którym uruchamiamy OpenWebRXa. Instrukcję instalacji znajdziemy tutaj. Jest jeszcze jedna możliwość. Otóż, większość domowych routerów jest już wyposażona w oprogramowanie aktualizujące nasze IP, w serwisach typu noip. Warto, zatem, przeglądnąć ustawienia routera.

W moim TP-Linku wygląda to tak

Łukasz SP9IDA


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 × jeden =