Być może niektórzy z czytelników zauważali, że menu portalu wzbogaciło się o pozycję „Testowy WebSDR Kraków 2m”. Prowadzi ona do internetowego odbiornika na psamo 2m. Jest to wynik moich eksperymentów z oprogramowaniem OpenWebRX.
OpenWebRx jest to otwarte oprogramowanie pozwalające na uruchomienie własnego WebSDRa. Uruchomienie własnego internetowego odbiornika, z całą pewnością, nie należy do najtrudniejszych czynności.
Czego potrzebujemy?
Przede wszystkim, będziemy potrzebowali odbiornika oraz anteny. OpenWebRX będzie współpracował z całą masą odbiorników SDR. Ja wykorzystałem RTL-SDR V3 i na jego przykładzie omówię instalację i konfiguracje oprogramowania.
Kolejnym elementem układanki jest komputer. Może to być praktycznie dowolny komputer z systemem linux. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy wykorzystali Raspberry Pi, czy inny mikro komputer, rzecz jasna – zwykły desktop również się nada.
Jeśli będziemy chcieli, podzielić się naszym odbiornikiem ze światem, będziemy również, co oczywiste, potrzebowali dostępu do internetu oraz publicznego i najlepiej statycznego adresu IP.
Instalacja
Linux, domyślnie korzysta ze sterowników pozwalających na użytkowanie naszego RTL-SDRa, jako odbiornika telewizyjnego. Nie chcemy korzystać z tych sterowników, wobec tego musimy zadbać o to, aby nie były one ładowane. Aby to zrobić uruchamiamy terminal i postępujemy następująco:
cd /etc/modprobe.d
sudo nano blacklist-rtl.conf
W nowo utworzonym pliku wpisujemy blacklist dvb_usb_rtl28xxu po czym zapisujemy plik kombinacją ctrl+o , a następnie zatwierdzamy wciskając enter. Po czym zamykamy edytor tekstowy używając ctrl+x
Instalacja potrzebnych komponentów jest dość prosta, sprowadza się bowiem do wpisania kilku komend w linuxowym terminalu.
Na początek stworzymy katalog „src” w którym umieścimy potrzebne komponenty
cd ~/
mkdir src
Przechodzimy do utworzonego katalogu wpisując:
cd src
Teraz przechodzimy do instalacji rtl-sdr :
git clone git://git.osmocom.org/rtl-sdr.git
cd rtl-sdr
mkdir build
cd build
cmake ../ -DINSTALL_UDEV_RULES=ON
make
sudo make install
sudo ldconfig
OpenWebRX do funkcjonowania potrzebuje biblioteki csdr
Wracamy do katalogu „src”:
cd ~/
cd src
Pobieramy wspomnianą bibliotekę:
git clone https://github.com/simonyiszk/csdr.git
cd csdr
sudo ./recomp
Na koniec pobieramy samego OpenWebRXa:
cd ~/
cd src
git clone https://github.com/simonyiszk/openwebrx.git
cd openwebrx
Potrzebne oprogramowanie zostało zainstalowane, pozostaje teraz jedynie skonfigurować oprogramowanie do naszych potrzeb. Na tym etapie, możemy sprawdzić czy wszystko się udało uruchamiając WebSDRa na domyślnych ustawieniach.
cd ~/
cd src
cd openwebrx
./openwebrx.py
Następnie uruchamiamy przeglądarkę internetową i pole adresu wpisujemy localhost:8073
Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem powinniśmy zboczyć działający interface odbiornika

Konfiguracja
Przechodzimy do konfiguracji OpenWebRXa. Plik, o który nam chodzi to „config_webrx.py„. Do edycji pliku użyjemy prostego edytora Nano, choć możemy użyć dowolnego innego np. geany.
cd ~/
cd src
cd openwebrx
sudo nano config_webrx.py
Server settings
web_port=8073 < Tutaj,wedle uznania, wpisujemy port, możemy zmienić na 8080 wówczas nie będzie potrzeby wpisywania na końcu adresu w przeglądarce :8073
server_hostname=„localhost” < tutaj musimy wpisać nasz publiczny adres ip bądź domenę
max_clients=20 < parametr określający maksymalną liczbę jednocześnie podłączonych użytkowników (ustawiamy wedle naszych możliwości sprzętowych)
Web GUI configuration
Tutaj, powinno być wszystko jasne, w razie konieczności korzystamy z Google translatora 😉
receiver_name=”[Callsign]”
receiver_location=”Budapest, Hungary”
receiver_qra=”JN97ML”
receiver_asl=200
receiver_ant=”Longwire”
receiver_device=”RTL-SDR”
receiver_admin=”example@example.com”
receiver_gps=(47.000000,19.000000)
photo_height=350
photo_title=”Panorama of Budapest from Schönherz Zoltán Dormitory”
photo_desc=”””
You can add your own background photo and receiver information.
Receiver is operated by: %[RX_ADMIN]
Device: %[RX_DEVICE]
Antenna: %[RX_ANT]
Website: http://localhost
„””
Sdr.hu listing
Jeżeli chcemy, aby nasz WebSDR był widoczny na stronie sdr.hu, musimy się zarejestrować i wkleić w plik konfiguracyjny, otrzymany na adres e-mail klucz, oraz zmienić parametr „sdrhu_public_listing” z False na True
sdrhu_key = „Tutaj wklejamy nasz klucz który otrzymamy po rejestracji na sdr.hu„
sdrhu_public_listing = False True
DSP/RX settings
samp_rate = 2400000 < Tutaj podajemy jak szeroko ma pracować nasz odbiornik
center_freq = 144250000 < Częstotliwość na jakiej chcemy by nasz odbiornik pracował
rf_gain = 5 < Jeśli korzystamy z urządzenia typu rtl-sdr, możemy ustawić na „0” wówczas będzie pracować w trybie automatycznym, w innym przypadku podajemy wzmocnienie w db
ppm = 0 < tutaj możemy skorygować nasz odbiornik tak aby wybrana częstotliwość pokrywała się z faktycznie odbieraną
Kiedy już wszystko skonfigurowaliśmy, zapisujemy plik wciskając ctrl+o następnie zatwierdzamy enterem i opuszczamy edytor kombinacją ctrl+c
Internet
Jeśli chcemy, aby nasz odbiornik był dostępny za pośrednictwem internetu, musimy zadbać o kilka rzeczy. Przede wszystkim, musimy posiadać publiczny i najlepiej statyczny adres IP. O tym, czy nasz adres jest publiczny i statyczny decyduje nasz dostawca internetu. Jeśli nie posiadamy publicznego adresu IP nie wiele możemy zrobić. Jeśli nasz adres jest publiczny, czyli dynamiczny (zmieniający się co jakiś czas) możemy skorzystać np z https://www.noip.com
Serwis ten przypisuje nasz aktualny adres IP do domeny, która już się nie zmienia. Oczywiście musimy przesyłać co jakiś czas nasz aktualny adres tak, aby noip.com miał do czego przypisywać domenę. Stosowny „automat” aktualizujący, możemy uruchomić na tym samym urządzeniu, na którym uruchamiamy OpenWebRXa. Instrukcję instalacji znajdziemy tutaj. Jest jeszcze jedna możliwość. Otóż, większość domowych routerów jest już wyposażona w oprogramowanie aktualizujące nasze IP, w serwisach typu noip. Warto, zatem, przeglądnąć ustawienia routera.

0 komentarzy