Udostępnij:

Choć niektórzy twierdzą, że postęp techniki, rozwój komputeryzacji i postępująca miniaturyzacja elektroniki zwiastuje zagładę dla naszego hobby, to są też tacy, którzy starają się wykorzystać możliwości, jakie daje nam współczesna technologia na rzecz krótkofalarstwa. Dzisiaj, przyjrzymy się dostępnym w Sklepie Play aplikacjom, które mogą się przydać pasjonatom łączności radowej.

RTL-SDR

RTL-SDR v3

Dość często, w swoich tekstach zwracam uwagę na ten, jakże wspaniały wynalazek. Można powiedzieć, że jestem jego fanem. Z racji wielofunkcyjności tego urządzenia, nie może go zabraknąć również w tym tekście. Istnieje cała masa aplikacji, które pozwalają wykorzystać tuner DVB-T, jako przystawkę do telefonu. Poniżej przedstawię kilka, moim zdaniem, najciekawszych z nich:

SDRTouch

Źródło: Google Play

Nie trudno zgadnąć, że SDRTouch to aplikacja pozwalająca obsługiwać tuner RTL-SDR za pośrednictwem smartfona. Aplikacja ta działa całkiem sprawnie, obsługuje też właściwie wszystkie modulacje analogowe tj. FM,AM,USB,LSB. Posiada ona również opcję skanowania. Możemy zatem używać naszego telefonu jako skanera.

RF Analyzer

Kolejną aplikacją pozwalającą na obsługę tunera RTL-SDR jest RF Alalyzer. Aplikacja ta nie wyróżnia się niczym specjalnym
w stosunku do poprzednio omówionej, jednak warto mieć alternatywę.

Źródło: Google Play

Avare ADBS

Źródło: Google Play

ADS-B (Automatic dependent surveillance-broadcast) jest to automatyczny system wykorzystywany w lotnictwie do przesyłania danych o locie, takich jak pozycja GPS czy numer lotu. Korzystając ze wspomnianej aplikacji
i oczywiście RTL-SDR możemy odebrać i zdekodować ramkę danych. Aplikacja potrafi wyświetlić odebrane dane w formie tabeli oraz wizualizować jako interaktywną mapę.


Logi

W Sklepie Play znajdziemy również kilka logów, które mogą się okazać przydatne, kiedy pod ręką nie mamy komputera (ewentualnie zeszytu) z naszym głównym wykazem łączności.

VLS Logger

Czasem zdarza się mieć łączność w terenie i nie zawsze ma się dostęp do swojego logu. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi aplikacja VLS Logger. Oprogramowanie to, to nic innego jak właśnie log łączności. Obsługa logu jest bardzo intuicyjna, w dodatku wygląda estetycznie. Warto zaznaczyć, że nasz VLS Logger pozwala na export danych do formatu ADIF oraz opcjonalnie CSV. Plik ADIF możemy również zaimportować.

Ham Radio Logger

Ham Radio Logger to kolejna porządnie wykonana aplikacja do logowania łączności. Podobnie, jak
w przypadku VLS Loggera, nie ma problemu z eksportem i importem logów, jednak w tym przypadku nie mamy możliwości eksportu do CSV, a jedynie do ADI lub AFIF.


Narzędzia

Teraz przyszedł czas na kilka aplikacji pozwalających na wykorzystanie telefonu, jako przyrządu pomiarowego lub przykładowo generatora częstotliwości

Generator częstotliwości

Kolejna aplikacja, której nazwa wiele o niej mówi to Generator częstotliwości. Generator częstotliwości, poza generowaniem pojedynczego tonu potrafi generować ich kilka jednocześnie. Nie ma również problemu z odtwarzaniem dźwięków poszczególnych nut. Aplikacja ta pozwala także na generowanie różnego rodzaju szumów, a nawet tonów DTMF. Za wisienkę na torcie można uznać funkcję wytrzepywania wody z głośnika. Myślę, że Generator Częstotliwości znajdzie zastosowanie w wielu sytuacjach.

DTMF Decoder

Jeśli potrzebujemy lekkiej aplikacji pozwalającej jedynie na dekodowanie tonów DTMF to idealnym rozwiązaniem będzie DTMF Decoder. Prosta aplikacja, która robi dokładnie to, co sugeruje jej nazwa – dekoduje tony DTMF i to bez żadnych problemów

Heavens-Above

Heavens-Above to świetna aplikacja do śledzenia orbit różnego rodzaju satelitów, w tym tych potencjalnie istotnych
z perspektywy krótkofalowca. Oprogramowanie pozwala na ustawienie alarmów tak, abyśmy nie przegapili przelotów interesujących nas obiektów.


Ściśle krótkofalarskie

Przedstawione powyżej aplikacje, choć przydatne, dla radioamatora sensu stricto nie są krótkofalarskie. Wobec powyższego przyszedł czas na przedstawienie tych, które nieodłącznie
z krótkofalarstwem są związane.

SOTA Spotter

Źródło: Google Play

Ci, którzy polują na łączności
w ramach programu SOTA, z całą pewnością docenią aplikację dzięki, której nie przegapią żadnej aktywacji. Wyświetlane aktywacje możemy filtrować wedle pasma, tak więc możemy monitorować tylko te na, których nam zależy.

APRSdroid

Jedni uważają tę aplikację za gwóźdź do trumny radioamatorskiego sytemu raportowania pozycji. Dla innych jest to szansa na zaistnienie w sieci APRS. Jaka jest prawda? To pytanie, pozostawię bez odpowiedzi. Trzeba jednak przyznać, że APRSdroid to kompletne rozwiązanie pozwalające wykorzystać nasz telefon do pozycjonowania własnej pozycji oraz oczywiście odbierania ramek innych użytkowników sieci. Aplikacja może wysłać nasze ramki bezpośrednio na serwer aprs.fi lub też, za pośrednictwem radia podłączonego do telefonu, przewodem audio. Obsługa aplikacji nie jest zbytnio skomplikowana, natomiast z całą pewnością przed skorzystaniem należy zapoznać się
z charakterystyką sieci APRS.

QRZ Assistant

QRZ assistant to nic innego, jak mobilna przeglądarka bazy danych użytkowników qrz.com. Będąc w terenie, nie mając pod ręką komputera, możemy szybko sprawdzić z kim mamy przyjemność prowadzić łączność.

EchoLink

Echolink – system oparty na oprogramowaniu umożliwiający nawiązywanie łączności krótkofalowcom poprzez sieć Internet z wykorzystaniem techniki VoIP. System ten pozwala na łączenie dowolnego węzła sieci z dowolnym innym na świecie. Wielokrotne połączenia tworzą razem sieć Echolink. Transmisja prowadzona na jednym z węzłów jest automatycznie przekazywana do innych, które są aktualnie połączone ze sobą.

wikipedia

W powyższym cytacie z Wikipedii jest mowa o węzłach. Właśnie z tym zagadnieniem, wiąże się wspomniana aplikacja, bowiem zamienia ona nasz telefon, właśnie w taki węzeł sieci Echolink.
W praktyce najpopularniejszym zastosowaniem systemu jest łączenie się z przemiennikami, za pośrednictwem Internetu. Możemy więc, będąc na drugiej półkuli, nawiązać łączność
z naszym ulubionym przemiennikiem np. SR9P 😉

Łukasz SP9IDA


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

17 − czternaście =