Udostępnij:

Pomimo, iż stacje numeryczne nie są niczym nowym, nieustannie wzbudzają dużo emocji i niekończących się dyskusji na forach internetowych. Nie można się temu dziwić. W końcu historie o nie zrozumiałych ciągach cyfr, poprzedzonych melodiami, niczym z pozytywki, zdają się być fragmentem scenariusza wyjętego z filmu grozy. Jeśli jednak, drogi czytelniku, dopiero stawiasz swoje pierwsze radiowe kroki, możliwym jest, że nie spotkałeś się jeszcze z tematyką stacji numerycznych. Wobec tego postaram się zebrać w tym artykule, jak najwięcej informacji o tymże fascynującym ewenemencie tajemniczych fal radiowych.

Czym są radiostacje numeryczne?

Chcąc wyjaśnić czym są stacje numeryczne, należy powiedzieć, iż są to stacje krótkofalowe o nieustalonym statusie prawnym, które nadają niezrozumiałe transmisje. Transmisje, nadawane przez tego typu stacje, zawierają szereg najprościej to ujmując dziwnych elementów, jak chociażby wywołujące niepokój melodie czy powtarzające się jednolite tony. Jakby tego było mało, zdarza się, że serie liczb i znaków są odczytywane dziecięcym głosem. Treść komunikatów, które można usłyszeć nasłuchując aktywności stacji jest niezrozumiała. Zwykle, są to dyktowane przez syntezator mowy lub człowieka ciągi cyfr i znaków. Sprawiają one wrażenie losowości czy też braku ładu. Część stacji numerycznych jest uruchamiana okazjonalnie, zaś w innych przypadkach, transmisje są realizowane wedle pewnego harmonogramu. Transmisje numeryczne poza swoją zagadkową naturą nie wydają się być szkodliwe, nie zakłócają działania komercyjnych systemów komunikacji. Dlaczego zatem żaden rząd czy też organizacja nie przyznaje się do korzystania z tego typu stacji? To pytanie pozostaje bez odpowiedzi.

Zapis transmisji jednej ze stacji numerycznej – modulacja AM

Legalność

Radiostacje numeryczne zazwyczaj nie są zarejestrowane w Międzynarodowym Związku Telekomunikacyjnym, w związku z czym mają one de facto, charakter piracki. Zarówno lokalizacja jak i cel działania owych nadajników w wielu przypadkach pozostaje tajemnicą.

Do czego?

Pomijając różne, mało poważne teorie, jak te o sygnałach z innych wymiarów lub pochodzących od zaginionych w trójkącie bermudzkim statków, najlogiczniejszym i najbardziej realnym rozwiązaniem wydaje się być komunikacja światowych rządów ze szpiegami i służbami rozsianymi po świecie. Szpieg to osoba, która wtapia się w otoczenie. Szpiegiem może być twój sąsiad, szef lub kolega z pracy. Wyposażenie osoby, której praca polega na nierzucaniu się w oczy, w zmyślne urządzenia do komunikacji nie byłoby zbyt rozsądnym posunięciem, jednak zwykłe radio raczej nie powinno wzbudzić niczyich podejrzeń.

Według innej teorii odbiorcami tajemniczych komunikatów, mają być ludzie związani z organizacjami przestępczymi, piraci czy też przemytnicy narkotyków lub innych „ciekawych” dóbr.

Zapis transmisji radiostacji numerycznej, modulacja SSB

UVB-76

Jedną z najbardziej popularnych stacji numerycznych jest UVB-76, potocznie zwana buzzerem. Stacja nadaje z terytorium Federacji Rosyjskiej. Ustawiając odbiornik radiowy na częstotliwość 4,625Mhz, usłyszymy tajemnicze powtarzające się 25 razy na minutę brzęczenie. Nadawany bez przerwy monotonny dźwięk ma prawdopodobnie zapobiegać podszywaniu się pod stacje, bowiem słysząc buczenie i jednocześnie transmisję głosową będziemy wiedzieć, iż nie jest to prawdziwy komunikat.

UVB-76

Według dostępnych informacji dawniej lokalizacją nadajnika żużżałki była miejscowość Powarowo około 40 km od Moskwy. We wrześniu 2010 roku nadajnik został przeniesiony w okolice Pskowa. Dawną lokalizację stacji odwiedziła grupa miejskich eksploratorów, odnaleźli oni na miejscu pozostałości urządzeń radiowych oraz dzienniki łączności. Film z eksploracji natomiast został udostępniony na YouTube.

Eksploracja UVB76 Powarowo

Polski akcent

Stacje numeryczne działają na terenie wielu krajów, w tym także Polski.  Według informacji serwisu priyom.org, wszystkie nadawane z terenu Polski transmisje numeryczne, mają swoje źródło w podwarszawskiej miejscowości Faleny. Mieści się tam Obiekt Terenowy Puchały-Falenty, należący do jednostki wojskowej 2414. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej Pułku Ochrony :

Pułk Ochrony jest jednostką wojskową o szczególnym charakterze. Nie ma w Siłach Zbrojnych naszego państwa drugiej tego typu jednostki mogącej stanowić jej odpowiednik.

Do najważniejszych zadań wykonywanych przez pułk należy:

ochrona i obrona obiektów wojskowych;

wszechstronne zabezpieczenie funkcjonowania systemu przepustkowego w ochranianych obiektach wojskowych;

konwojowanie przesyłek specjalnych i wartości pieniężnych;

szkolenie pododdziałów zgodnie z przeznaczeniem.

Oraz co najciekawsze:

Przeciwdziałanie zagrożeniu zewnętrznemu osiągane jest systemem wart i służb przy pełnym wykorzystaniu technicznych środków wspomagających ochronę.

Obiekt Terenowy Puchały-Falenty Google Maps

Rzeczony obiekt wojskowy został zamazany w satelitarnym widoku Google Maps, jednak korzystając ze street view możemy obejrzeć obiekt z perspektywy ulicy. Nie sposób nie zauważyć masy masztów antenowych i samych anten.

Dla bardziej dociekliwych pozostawiam współrzędne geograficzne tajemniczej bazy. 52°08’37.1″N 20°54’01.1″E


Kolejną ciekawostką związaną z Obiektem Terenowym Puchały-Falenty jest fakt, iż z dostępnych w internecie dokumentów możemy się dowiedzieć, że została tam przeprowadzona modernizacja ogrodzenia obiektu wraz z budową elektronicznych systemów bezpieczeństwa oraz kontroli dostępu. Powyższa inwestycja kosztowała kilka milionów złotych. Natomiast firma wykonująca zlecenie, musiała posiadać Świadectwo Bezpieczeństwa Przemysłowego, potwierdzającego zdolność do ochrony informacji nie jawnych o klauzuli „tajne”.

Obiekt Terenowy Puchały-Falenty Street View

Warto tutaj zaznaczyć, iż powyższe formy zabezpieczeń nie należą do standardowych rozwiązań stosowanych przy obiektach wojskowych. Nasuwa się więc oczywisty wniosek, że Obiekt Terenowy Puchały-Falnety skrywa jakąś tajemnice.

Jak słuchać?

Jak już wcześniej wspomniałem, część stacji numerycznych nadaje zgodnie z pewnym harmonogramem. Można, więc przewidzieć czas następnej transmisji. Pomocy w tym może być serwis http://priyom.org/ , gdzie znajdziemy wszelkie potrzebne informacje potrzebne do odbioru tajemniczych sygnałów. Poza korzystaniem z własnego odbiornika (do czego namawiam), do odbioru stacji numerycznych możemy użyć dostępnych publicznie internetowych urządzeń, typu „web sdr”. Spis dostępnych SDRów znajdziemy na https://sdr.hu/ .

Łukasz SP9IDA


3 komentarze

Kmk · 15 sierpnia 2019 o 21:57

Kolego, post z maja, temat tajemniczy, od tamtej pory cisza na blogu. Żyjesz? 😛

    SP9IDA · 16 sierpnia 2019 o 14:07

    Hehe, spokojnie to tylko brak weny 😉 Postaram się poprawić ^^

SO8OO · 23 października 2021 o 19:16

Na geoportalu widać wszystko bez zamazywania i to w niezłej rozdzielczości :). Co do stacji numerycznych, to mam własne nagranie the PIP z 80m, gdzie kobitka czyta cyfry i litery i kończy znanym „prijom”. Ot ciekawostka taka.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

siedemnaście − siedem =