Udostępnij:

Od przeszło ośmiu miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem radiotelefonu Yaesu FTM-100D. Jest to kawałek czasu, w którym można poznać wszystkie plusy i minusy posiadanego sprzętu. Postanowiłem więc podzielić się moimi odczuciami z użytkowania tej japońskiej maszyny, Zapraszam więc do lektury. Jeśli brak wam czasu na wczytywanie się w moje wypociny, na końcu znajdziecie zestawienie wad i zalet sprzętu.

Co to za radio

FTM-100D jest samochodowym radiotelefonem działającym w pasmach 2m oraz 70cm. Dodatkowo, radio pozwala na odsłuch częstotliwości lotniczych. Akurat to w moim przypadku daje się wykorzystać, mieszkam bowiem w Krakowie a tak się składa, że mamy tutaj lotnisko. Oprócz analogowych transmisji FM oraz AM (Rx) w paśmie lotniczym, omawiany sprzęt potrafi pracować w cyfrowym systemie Fusion zwanym też C4FM.

Przedni panel

Pierwszą rzeczą, która zwraca na siebie uwagę, kiedy patrzymy na radio jest wyświetlacz. W tym wypadku osadzony na odczepianym przednim panelu, w którym niestety brakuje złącza do gruszki i tę podpinamy bezpośrednio do body radia. Na plus można zaliczyć fakt, że wraz z radiem otrzymujemy kompletny zestaw separacyjny.

Wyświetlacz

Wyświetlacz radiotelefonu to podświetlany na biało, czarno-biały LCD o rozdzielczości 160 x 40 pixeli. W mojej opinii tego typu rozwiązanie sprawia, że wyświetlacz jest dużo bardziej czytelny i przyjemniejszy w odbiorze od tych stosowanych choćby w FT-7800. Jasność wyświetlacza daje się regulować w dość szerokim zakresie od całkowicie wyłączonego podświetlenia aż do poziomu, w którym radio całkiem efektywnie oświetla ciemne pomieszczenie. Jeśli chodzi o wady samego wyświetlacza, to trochę bez sensu jest ciągłe wyświetlanie kierunku poruszania się lub odległości od korespondenta (c4fm) w sytuacji, kiedy radio leży na biurku, a właśnie w roli bazowego ono mi służy. Nie każdemu może przypaść do gustu biały kolor podświetlenia, dla mnie jednak nie jest to problem.

Klawiszologia

Pozostając w temacie przedniego panelu należy również wspomnieć o klawiszologi i gałkologi. Niestety FTM-100DE posiada tylko dwie gałki. Jedną służącą do regulacji głośności, drugą do zmiany częstotliwości przełączania kanałów oraz nawigacji w menu. Brakuje natomiast gałki podpisanej „Sql”. Urządzenie nie posiada płynnej regulacji blokady szumów, tę nastawę zmieniamy korzystając z odpowiedniego przycisku funkcyjnego oraz oraz prawej gałki.

Idąc dalej, pod wyświetlaczem znajdziemy szereg przycisków funkcyjnych, których zestawienie przedstawiam poniżej.

1Zasilanie / Blokada
2Gałka głośności
3Wskaźnik trybu
4Wyświetlacz LCD
5Pasmo / MHz
6Pokrętło wybierania
7Banki pamięci / Dual Watch
8Moc nawadnia
9Tryb pamięci lub częstotliwości / Menu pamięci
10Tryb nadawania / Wires-X
11Group Monitor
12Blokada szumów
13Powrót
14Widok / Konfiguracja

Dłuższe wciśnięcie przycisku nr 14 spowoduje przejście do menu radia. Pozwala ono na konfigurację wszystkich parametrów z poziomu samego radiotelefonu. Nie jest więc potrzebny kabel do komputera, choć ten również dostajemy w zestawie z radiem.

APRS

Radio posiada wbudowany odbiornik GPS, jest też wyposażone w modem APRS. Radio pracuje tak, jak powinno – nadaje i prawidłowo dekoduje odebrane ramki. Traci to jednak na znaczeniu w obliczu tylko jednego VFO. Mimo wielu prób nie udało mi się ustawić w radiu jednocześnie nadawania ramek APRS i Dual Watch (chociaż podobno jest taka możliwość). Jako ciekawostkę mogę wtrącić, że po podłączeniu radia do komputera za pomocą dołączonego do zestawu przewodu SCU-20, możemy wyświetlać odebrane ramki w terminalu – Po co? Nie wiem.

Ramka APRS wyświetlana na FTM-100DE

Fusion

Tak, jak wcześniej wspomniałem radio jest wyposażone w cyfrowy system łączności Fusion, o którym już co nieco napisałem. Odsyłam więc do artykułu „Fusion – C4FM„.

Oprócz samego C4FM, Yaesu FTM-100DE pozwala na pracę w sieci Wiress X i to nie tylko za pośrednictwem przemienników czy Hotspotów. Radio może pracować w trybie „Portable Digital Node„. Tryb ten pozwala na podłączanie radiotelefonu do komputera (przy użyciu załączonego do zestawu kabala) i nawiązania bezpośredniego połączenia z serwerami Wiress-X. Zabieg ten pozwoli na prowadzenie łączności w C4FM bez użycia anteny a co za tym idzie rezygnację z hotspotów.
W tym miejscu warto wziąć pod uwagę, że opcja ta nie jest dostępna we wszystkich radiach wyposażonych w Fusion, a jedynie w FT2D, FT3D FTM-400XD oraz naszym Yaesu FTM-100D.

Schemat działania PDN

TX & RX w Yaesu FTM-100D

Jeśli chodzi o część odbiorczą, superheterodynowa konstrukcja z podwójną przemianą częstotliwości sprawuje się całkiem nieźle (dużo lepiej niż bezpośrednia przemiana w FT3D). Odbiornik jest selektywny i czuły. Miałem okazję porównać FTM-100D z cenionym FT-7800 – nie zauważyłem różnic. Oprócz pracy na pasmach amatorskich mamy możliwość słuchania w zakresie 108-999 MHz, AM 108-137 MHz. Jak widać do dyspozycji mamy choćby pasmo lotnicze czy też częstotliwości pracy satelitów FLTSATCOM.

Na uwagę zasługuje część nadawcza TRXa. Radio potrafi bowiem oddawać pełną moc 50W zarówno w paśmie 2m jak i 70cm. Dodatkowo istnieje możliwość odblokowania nadawania poza pasmami amatorskimi (np PMR), wiąże się to jednak z koniecznością pozbycia się jednego z rezystorów SMD z płyty głównej.

Audio

Mikrofon Yaesu MH-48

Radiotelefon Yaesu FTM-100D jest wyposażony w naprawdę fajnie brzmiący głośnik. Wypada on zauważalnie lepiej od tego, który możemy znaleźć w Yaesu FT-7800. Jeśli chodzi o gruszkę, wraz z radiem otrzymujemy znany i lubiany mikrofon MH-48. Modulacja jest głośna i choć to oczywiście kwestia gustów w mojej opinii całkiem przyjemna dla ucha. Z poziomu menu TRXa mamy możliwość regulacji wzmocnienia mikrofonu, ja tę wartość mam ustawioną na maksymalną nastawę. Wynika to głównie z tego, że lubię trzymać rękę opartą na biurku podczas łączności, nie przykładam jej bezpośrednio do ust.

Oprogramownie

Jak już wspomniałem, w zestawie z radiem dostaniemy kabel SCU-20 do podłączenia radia pod komputer np. celem wygodnego programowania. Tutaj właśnie pojawia się problem. Oprogramowanie „ADMS-9” jest totalnie do niczego, brakuje możliwości zaznaczania grup kanałów, przesuwania ich w górę i dół listy. Program potrafi też odmówić współpracy, co może skutkować, utratą danych. Istnieje jednak alternatywne oprogramowanie „ADMS-M100” od RTsystems (do nabycia w cenie 25 USD), nie miałem jednak przyjemności z niego korzystać.

Ile kosztuje Yaesu FTM-100D?

Na moment pisania tej recenzji cena nowego radia Yaesu FTM-100D to około 1500 – 1600 zł. Na rynku wtórnym ceny oscylują w przedziale 900 – 1300 zł. Możemy więc w kwocie poniżej tysiąca złotych nabyć całkiem nowoczesny sprzęt, spełniający kryterium opłacalności pod względem cena – jakość.

ZaletyWady
Czytelny wyświetlaczBrak gniazda na gruszkę w panelu
Ładnie brzmiący i głośny głośnik
Słaby soft do programowani radia
Możliwość „bezpośredniego” połączenia z
Wiress-X
Pojedyncze VFO
C4fmBrak płynnej regulacji SQL
Wbudowany GPSCiągłe wyświetlanie kierunku poruszania się
Modem APRSBardzo drogie moduły dodatkowe
Intuicyjny interface
Duży i czytelny wyświetlacz
Bogaty zestaw startowy
Całkiem dobry odbiornik
Szeroki zakres RX 108-999 MHz, AM 108-137 MHz
Zestawienie wad i zalet Yaesu FTM-100D

Podsumowując Yaesu FTM-100DE to kawał porządnego radiotelefonu w przypadku, którego ilość zalet przeważa nad kilkoma mniej istotnymi wadami. Radio sprawdzi się w samochodzie ale również w domowym hamshacku. Na koniec, nie zostaje mi nic innego jak stwierdzenie „POLECAM” 🙂

Łukasz SP9IDA

Kategorie: Recenzje

1 komentarz

SQ9kil · 16 sierpnia 2020 o 19:08

Co do Radiotelefonów Yaesu czy to FTM 100 DE/DR czy FTM400 DE/DR lub FT3DE jesli wgrywane jest oprogramowanie za pomocą kabla z komputera i nie zachowa się odpowiedniej kolejność i klonowania Radio- Komputer / Komputer – Radio potrafi radio wywalić do ustawień fabrycznych co jet rzeczą upierdliwą, wiec dobrze mieć zapisany dane na karcie w radiu które można szybko odtworzyć jako Backup. W ogóle to radio mimo że miałem Tyterę, CTR Micron, Anyton. Kenwood… jedynie ono wymaga potwierdzania kolejności połączenia się się z komputerem. Ciężki temat ale taki urok Chińczyka
55 i 73 – SQ9KIL

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

sześć − 4 =