Udostępnij:

Pamiętacie artykuł „Co nad nami słychać?„? Pisałem wówczas o możliwości nasłuchu m.in. Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, akurat dzisiaj pojawiła się okazja, żeby usłyszeć kosmonautów podczas ich łączności ze szkołami.

Bułgaria

O godzinie 18:11 na częstotliwości 145.800 można było usłyszeć łączność Rosyjskiego kosmonauty ze szkołą w Bułgarii. Łączność nieprzebiegła zbyt pomyślnie, Aleksey Ovchinin odpowiedział jedynie na jedno pytanie. Poniżej nagranie przechwyconej transmisji.

Colorado

Kolejna łączność, którą udało mi się dzisiaj usłyszeć, przeprowadzona była również ze szkołą. Tym razem szkoła znajdowała się w USA w Colorado jednak do łączności z ISS wykorzystano internetowe połączenie ze, znajdującą się we Włoszech, stacją IK1SLD. Łączność przebiegała całkowicie pomyślnie, po stronie ISS operatorem był Nick Hague KG5TMV. Posłuchajcie sami.

Jak się za to zabrać?

Z racji, że ISS znajduje się wysoko nad naszymi głowami do odbioru nie potrzeba wiele. Z powodzeniem można wykorzystać choćby taniego Baofenga lub tuner RTL-SDR. To kiedy należy włączyć radio można podejrzeć na stronie amsat-on.be.

Łukasz SP9IDA


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

cztery × cztery =